Najbliższe przetargi

ZR-25/2017 Zakup dwóch nowych samochodów osobowo-dostawczych
ZR-29/2017 Wykonanie dokumentacji projektowej Elektryczna Mickiewicza Skłodowskiej
ZR-27/2017 Wykonanie dokumentacji projektowej Chrobrego Starobojarska Próżna Sobieskiego
ZR-28/2017 Wykonanie dokumentacji projektowej Palmowa Branickiego Chrobrego
ZR-26/2017 Dostawy materiałów hutniczych

Zobacz wszystkie przetargi >>

Ciepło wiosną i jesienią


Mieszkańcy Białegostoku nie muszą już marznąć w chłodniejsze dni wiosną i jesienią, a nawet późnym latem, kiedy administratorzy decydują się na nie korzystanie z centralnego ogrzewania. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnych urządzeń automatyki pogodowej w węzłach cieplnych znajdujących się w budynkach, system sam może wyłączyć ogrzewanie w cieplejsze dni i włączyć je automatycznie, gdy robi się zimno.

Koszty komfortu korzystania z ogrzewania w każdej chwili, są niewielkie - w okresach przejściowych, kiedy temparatury powietrza się wahają, rachunek za ogrzewanie może wzrosnąć dziennie od kilku do kilkunastu groszy. To niewiele za możliwość ogrzewania mieszkania w momencie kiedy tylko za oknem zrobi się chłodniej. A mimo wyjątkowo gorącego lata, w ostatnich latach maje, czerwce i wrześnie bywają zimne.  

Automat pogodowy sam wyłączy ogrzewanie

Ponad 90 proc. węzłów cieplnych zlokalizowanych  białostockich budynkach wyposażona jest w urządzenia automatyki pogodowej, które po ustawieniu odpowiednich parametrów uzgodnionych z mieszkańcami i administratorem, sterują dopływem ogrzewania do mieszkań w zależności od temperatury zewnętrznej. Kiedy temperatura na zewnątrz budynku rośnie, automat zaczyna ograniczać ogrzewanie. A gdy temperatura na zewnątrz spada, wówczas budynek znów jest ogrzewany.

Nie marznijmy wiosną i jesienią w swoich domach

Takie rozwiązanie jest bardzo dogodne dla mieszkańców, którzy dzięki temu nie muszą marznąć w okresach przejściowych. Kiedy przychodzą wiosenne i przedjesienne chłody, lokatorzy budynków mają trudności z suszeniem ubrań czy kąpielą. Szczególnie jest to dotkliwe dla osób mających małe dzieci.

Aby zabezpieczyć się przed marznięciem w domach wiosną, mieszkańcy powinni składać wnioski do swoich administratorów o nie wyłączanie ogrzewania w okresach przejściowych.


Włączanie ogrzeania przez pracowników MPEC w węźle cieplnym


Czujnik automatyki pogodowej na budynku mieszkalnym na osiedlu Bacieczki

Koszty mniejsze niż dogrzewanie elektryczne i leczenie

Koszt utrzymania urządzeń cieplnych w gotowości i zdanie się na automatykę pogodową jest niewielki. Dużo mniejszy niż dogrzewanie się elektrycznymi dmuchawami. Do budynków ciepła woda płynie bowiem przez cały rok. Wystarczy decyzja administratora czy wspólnoty, by odblokować zawór, która odcina jej dopływ od instalacji grzewczej.

Eksperymenty przeprowadzone w 2005 roku przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej,  wykazały, że comiesięczne koszty ogrzewania 1 m. kw.  w okresie od czerwca do września wynosiły od 2-13 gr. Dla mieszkania o powierzchni 50 m. kw. średnie koszty ogrzewania w miesiącu wiosennym i letnim wyniosły tylko od 1 do 6,5 zł. Zatem w najdroższym przypadku, tyle, co opakowanie leków przeciwgrypowych. Jeżeli rozdzielimy te koszty na miesięczne zaliczki, jakie najczęściej płacą lokatorzy budynków wielorodzinnych, to wzrosną one w niewielkim stopniu. Szacowany wzrost rocznych kosztów ogrzewania w przypadku korzystania z całorocznej dostawy ciepła dla tych przypadków wyniósł od 0,3 do 3 proc.

Mieszkanie ogrzewane wiosną, to mieszkanie bez wilgoci

Tymczasem wczesne wyłączanie ogrzewania wiosną to tylko pozorne oszczędzanie.  W ten sposób do całkowitego wychłodzenia doprowadzane są elementy konstrukcyjne, które trzeba następnie ponownie ogrzać, aby temperatura odczuwalna w pomieszczeniach była odpowiednia. Wiąże się to ze zdecydowanie większym poborem ciepła, a co za tym idzie większymi kosztami, niż w sytuacji, gdy do takich wychłodzeń nie dopuścimy.

Wymierną korzyścią jest też zachowanie budynku w dobrym stanie technicznym bez wilgoci, która może powodować pleśń i zagrzybienie.

Zasady racjonalnego ogrzewania >>

Informacje dla osób korzystających z Ciepła Systemowego >>

Przerwy w dostawie ciepła

15- 16 listopada: os. Zielone Wzgórza
16 listopada; Broniewskiego, Ordonówny

Zobacz wszystkie przerwy >>