Najbliższe przetargi

ZR-21/2017 Zaprojektowanie i wykonanie prac w celu konwersji jednego kotła węglowego WR-25 014S...
ZR-35/2017 Wykonanie dokumentacji projetowej Lipowa Kościuszki Węglowa Proletariacka
ZR-37/2017 Wykonanie dokumentacji projektowej Świętokrzyska Branickiego Broniewskiego
ZR-25/2017 Zakup dwóch nowych samochodów osobowo-dostawczych
ZR-29/2017 Wykonanie dokumentacji projektowej Elektryczna Mickiewicza Skłodowskiej
ZR-27/2017 Wykonanie dokumentacji projektowej Chrobrego Starobojarska Próżna Sobieskiego
ZR-28/2017 Wykonanie dokumentacji projektowej Palmowa Branickiego Chrobrego

Zobacz wszystkie przetargi >>

Badania termowizyjne pomocne w znalezieniu miejsca awarii sieci cieplnej


Badania termowizyjne sieci ciepłowniczej przeprowadzone przez białostocki MPEC okazały się bardzo pomocne przy lokalizacji miejsca awarii rurociągu, która zdarzyła się 11 lutego 2009 r. na osiedlu Nowe Miasto. Dzięki zdjęciom wykonanym z samolotu, można było dokładnie wskazać miejsce, gdzie mogła zdarzyć się awaria.

Przypomnijmy, że do awarii doszło w środę rano. Doszło do uszkodzenia rurociągu o średnicy 150 mm obok bloku mieszkalnego przy ul. Pułaskiego 109 A. Pracownicy MPEC zabezpieczyli miejsce usterki, a pełne usunięcie awarii nastąpiło następnego dnia. 12 lutego mieszkańcy pięciu pobliskich bloków mieszkalnych i Szkoła Podstawowa nr 50, na dwie godziny – od 8 do 10 - zostali odcięci od ogrzewania i ciepłej wody.
Do bardzo szybkiego wskazania dokładnego miejsca pomocne były badania termowizyjne sieci ciepłowniczej, które na zlecenie spółki MPEC zostały przeprowadzone przed rokiem.

- Na podstawie zdjęć można było wskazać miejsce, które wyglądało na najbardziej zagrożone awarią. Okazało się, że była to trafna diagnoza – mówi Paweł Sienkiewicz, inspektor Działu Sieci Cieplnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku.
To pozwoliło oszczędzić czas i pieniądze na odkrywanie fragmentów rurociągu w poszukiwaniu usterki.


Zdjęcie termowizyjne kanału przy ul. Pułaskiego

- Dodatkowo jeszcze potwierdziliśmy miejsce awarii geofonem – dodaje Leszek Popławski, zastępca kierownika Działu Sieci Cieplnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Białymstoku. – Planowaliśmy, że przerwa w dostawie ciepła potrwa pięć godzin, ale postaraliśmy się, aby jak najszybciej mieszkańcy znów mieli ciepłą wodę i ogrzewanie. Przerwa w dostawie trwała tylko dwie godziny. W piątek zajmiemy się jeszcze izolowaniem rur i zabezpieczeniem kanału ciepłowniczego.
Powrót
Przerwy w dostawie ciepła

12 grudnia; Białostoczek 11
12 grudnia; Broniewskiego, Ordonówny, Wierzbowa

Zobacz wszystkie przerwy >>